top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıMehmet Ekicier

TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ PARASAL SINIRLAR

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan "Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliği" 21 Eylül 2022 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, tüketici hakem heyetlerine başvurularda parasal limit 15 bin 430 liradan 30 bin liraya yükseltildi. Bu miktar üstü uyuşmazlıklar için yine tüketici mahkemelerine ve arabuluculuk bürolarına başvuru yapılacak. 30 bin Türk Lirasının altında kalan uyuşmazlıklar için Tüketici Hakem Heyeti görev yapacak.

Tüketiciler başvurularını ister il isterse ilçe heyetlerine parasal sınır olmadan yapabilecek. Öte yandan, tüketicinin yerleşim yeri veya tüketici işleminin yapıldığı yerde tüketici hakem heyetinin bulunmaması halinde, yetkili tüketici hakem heyetine iletilmek üzere kaymakamlıklara başvuru yapabilmesine imkan sağlandı. 1 Ekim 2022 tarihinden itibaren tüketici hakem heyetine yapılacak başvurularda parasal sınır 30 bin Türk Lirası olarak belirlenmiştir.

TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİ YÖNETMELİĞİ Madde 6/2 gereğince "(2) Tarafların 9/6/1932 tarihli ve 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunundaki hakları saklı kalmak kaydıyla; değeri otuz bin Türk Lirasının altında bulunan uyuşmazlıklarda tüketici hakem heyetlerine başvuru zorunludur. Bu değer ve üzerindeki uyuşmazlıklar için tüketici hakem heyetlerine başvuru yapılamaz."

6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

5199 sayılı hayvanları koruma kanunu 28. madde kapsamında belirlenen idari para cezaları açıklamalı olarak aşağıda anlatılmıştır. Madde 28. a): 4 üncü maddenin (k) bendinin ikinci cümlesi hükmüne aykı

Yargıtay son kararında milyonlarca emekliyi ilgilendiren bir karara imza attı. Kararda emekli maaşını teminat göstererek kredi kullanmış emeklilerin kredi ödemeleri geciktiği takdirde bankanın bloke v

bottom of page